Catalog for Biological Microscope BMS- 1000A Catalog
Overview
Biological Microscope BMS-1000A features a 30° inclined viewing head for ergonomic use. It also offers an adjustable interpupillary distance of 50mm to 75mm, and single dioptre adjustment. It provides achromatic objectives (4X, 10X, 40X, 100X) that offer crisp, distortion-free views at any magnification. Our device offers precision fine focusing with an impressive 0.002mm resolution and smooth coarse adjustments. Ideal tool for students, professionals, and researchers alike.
Specifications :
Illumination 3W LED, adjustable intensity, wide voltage (100V–240V), bulb center preset
Optical System Infinite Color Corrected Optical System; Finite Color Corrected Optical System
Eyepiece High eye point, wide field WF10x/18mm
Objective Achromatic, 4X/10X/40X/100X magnifications
Viewing Head 30° inclined, interpupillary distance 50mm–75mm, single diopter adjustable
Stage Double-layer, 140mm × 110mm, moving range 76mm x 50mm, precision 0.1mm
Nosepiece Quadruple nosepiece
Coaxial Focus System Coarse range 28mm, fine precision 0.002mm, adjustable tightness, mechanical upper limit
Condenser ABBE condenser, N.A. 1.25, with iris diaphragm
Power Supply DC6V 2A
Features
✓ Advanced color correction
✓ High eye point with a wide field
✓ Viewing Head: 30° inclined
✓ single diopter adjustment
✓ Coaxial system with fine precision
✓ Stage: Double-layer design
✓ Nosepiece: Quadruple design
✓ 3W LED with adjustable intensity