Biological Microscope BMS- 1000A
Biological Microscope BMS- 1000A-1
Biological Microscope BMS- 1000A-2
Biological Microscope BMS- 1000A-3
Biological Microscope BMS- 1000A-4
Biological Microscope BMS-1000A features a 30° inclined viewing head for ergonomic use. It also offers an adjustable interpupillary distance of 50mm to 75mm, and single dioptre adjustment. It provides achromatic objectives (4X, 10X, 40X, 100X) that offer crisp, distortion-free views at any magnification. Our device offers precision fine focusing with an impressive 0.002mm resolution and smooth coarse adjustments. Ideal tool for students, professionals, and researchers alike.
Qty:
Specifications
Illumination 3W LED, adjustable intensity, wide voltage (100V–240V), bulb center preset
Optical System Infinite Color Corrected Optical System; Finite Color Corrected Optical System
Eyepiece High eye point, wide field WF10x/18mm
Objective Achromatic, 4X/10X/40X/100X magnifications
Viewing Head 30° inclined, interpupillary distance 50mm–75mm, single diopter adjustable
Stage Double-layer, 140mm × 110mm, moving range 76mm x 50mm, precision 0.1mm
Nosepiece Quadruple nosepiece
Coaxial Focus System Coarse range 28mm, fine precision 0.002mm, adjustable tightness, mechanical upper limit
Condenser ABBE condenser, N.A. 1.25, with iris diaphragm
Power Supply DC6V 2A
Features
Advanced color correction
High eye point with a wide field
Viewing Head: 30° inclined
single diopter adjustment
Coaxial system with fine precision
Stage: Double-layer design
Nosepiece: Quadruple design
3W LED with adjustable intensity
Applications
Buy Now :- Biological Microscope BMS- 1000A