Medical BiPAP System BPAP-1000A
Medical BiPAP System BPAP-1000A-1
Integrated Heated humidifier
More than 20 hour real time data
2.8-inch TFT screen
Airflow and pressure waves on screen
Expandable data storage
Awake detection
Breath Event detection
EPR (Expiratory pressure relief)
Auto-Leak compensation
Auto-Altitude compensation
Alarm for power cut
Independent airflow channel
Parameter lock facility
Qty:
Specifications
Work mode CPAP, Auto, S, T, ST
CPAP Pressure range : 4 cmH2O ~ 25 cmH2O
IPAP : 4 cmH2O ~ 25 cmH2O
EPAP : 4 cmH2O ~ 20 cmH2O
Backup rate 5 ~ 50 bpm, adjustable
Pressure delay rise time 0 min ~ 60 min
I/E 10 % ~ 80 %
Inspirate trigger 1 ~ 5 level
Expirate level 1 ~ 5 level
Inspirate sensitivity 1 ~ 5 level
Water capacity 220 ml Max
Pressure rise time 0 ~ 60 min adjustable 1min/step
Humidifier 0 ~ 5 level
Data storage SD Card
Display 2.8 inch TFT, 320 x 240
Power supply Input : 100 V ~ 240 V, 50 Hz / 60 Hz, 2 A ~ 1 A
Output : 24 V, 2.5 A
Dimensions 280 × 140 × 95 mm