Vascular Doppler UVD-1000B
Vascular Doppler UVD-1000B-1
Vascular Doppler UVD-1000B-2
Vascular Doppler UVD-1000B-3
Vascular Doppler UVD-1000B-4
Vascular Doppler UVD-1000B
High frequency ultrasound - 8.0 MHz
Bidirectional vascular analysis
Detects the blood flow average velocity
RS-232 port data transfer
Data analysis, storage, and print
Real-time PR display
Qty:
Specifications
Ultrasonic frequency 8.0 MHz ± 10%
Doppler frequency Frequency band: Main unit: 200± 80 Hz ~ 5000± 1000 Hz Probe: 350 ± 80 Hz ~ 2500± 500 Hz Udio band width: 200 Hz ~ 7000 Hz
Battery 14.4 V / 1600 mAh Ni-MH rechargeable batteries
Working temperature 10°C ~ 40°C
Relative humidity < 80%
Atmospheric pressure 86 kPa ~ 106 kPa
Dimension 420 × 220 × 420 mm
Weight 7.5 kgs
Features