Automatic Tissue Embedding Centre ATE-1000A
Automatic Tissue Embedding Centre ATE-1000A-1
Automatic Tissue Embedding Centre ATE-1000A-2
Qty:
Specifications
Paraffin Chamber Temperature Range Room temperature to 85°C
Paraffin Chamber Capacity 26L
Cold Plate Temperature Range 30°C to -15°C
Cryo Module Temperature Range 0°C to -20°C
Temperature Control Precision ±1%
Paraffin Flow Control Finger touch plate
Cold Plate Capacity Approximately 80 cassettes
Cryo Module Optimal Temperature Approximately -10°C
Paraffin Reservoir Capacity 6L
Thermal Chamber Capacity Approximately 1.5L
Cooling System DC12/24V compressor
Refrigerant R134A
Operating Temperature 5℃ to 40℃
Operating Humidity < 80%
Atmospheric Pressure 860 hPa to0 1060 hPa
Overheat Protection All heated components include overheat protection
Power Consumption 1000W (embedding system)
300W (Cryo module)
Power Supply Options 110V/60Hz or 220V/50Hz
Fuses 15 AMP × 2
Embedding Module Working Area 540mm × 93mm
Paraffin Chamber Dimensions (W×D×H) 495mm × 132mm × 95mm
Thermal Chamber Dimensions (W×D×H) 240mm × 160mm × 50mm
Cryo Module Dimensions (W×D×H) 315mm × 380mm
Dimensions (W×D×H) 675mm × 575mm × 395mm