LED Surgical Lamp LSML-1000B
LED Surgical Lamp LSML-1000B-1
LED Surgical Lamp LSML-1000B-2
LED Surgical Lamp LSML-1000B-3
LED Surgical Lamp LSML-1000B-4
LED Surgical Lamp LSML-1000B-5
LED Surgical Lamp LSML-1000B
Streamlined ultra-thin circular lamp plate
Integrated lamp handle for for omnidirection orientation
In-built 6-valve arrangement for focused illuminance
Shadowless lamp effect
Adjustable colour temperature and brightness level
Balancing armature (vertical: ≥ 80 ° and horizontal: ≥ 30 °)
Cast steel base plate linked with 4 caster wheels
Qty:
Specifications
Illumination 30,000 Lux ~ 1,50,000 Lux
Bulb quantity 36 bulbs
Bulb type LED bulb
Bulb average life ≥ 80,000 h
Color temp (K)  3700 K ~ 5000 K
Illumination depth(mm) 500 mm ~ 1800 mm
Facular diameter (mm) 160 mm ~ 280 mm
Dimming 1 % - 100 %
Bulb power 40 W
Temp rise < 1 °C
Input power AC 100 V ~ 240 V
50 Hz / 60Hz