Catalog for Portable Spirometer PSMM-1000B Catalog
Overview
Specifications :
Volume Range ±10L
Volume Accuracy ±3% or ±0.05L
Flow Range ±16L/s
Flow Accuracy ±5% or ±0.02L/s
Display 7” color TFT touch screen
Printing 112mm(W) × 20m(L) high-speed thermal paper
Safety Class I equipment, type BF applied part
Input Power 60VA
Power Supply 100V to 240V, 50/60Hz
Dimensions (L×W×H) 315 × 215 × 92 mm
Features
✓ Real-time respiration waveforms
✓ Built-in thermal printer
✓ Calibration function for measurement accuracy
✓ Lung age estimation feature
✓ Built-in lithium battery
✓ 7” color LCD touch screen