Automatic Biochemistry Analyzer ABA-1000A
Automatic Biochemistry Analyzer ABA-1000A-1
Automatic Biochemistry Analyzer ABA-1000A-2
Qty:
Specifications
Sample Volume 100 µl
Test Time 12 minutes / sample
Testing Principle Absorption spectroscopy, Turbidimetry
Testing Method End-point, kinetic, two-point
Light Source 12V / 20W Halogen Lamp, Lifespan Over 2500 hrs
Sample Type Lithium Heparin Anticoagulant Blood, Serum, Plasma
Display 7-inch touchscreen, 800 × 480, Android system
QC & Calibration Automatic and real-time
Storage Capacity Up to 500,000 results
Printer Built-in Thermal Printer
Connectors 4 USB Interfaces, 1 LAN Interface
Operating Conditions 10 to 30°C; Humidity 30 to 70%
Rated Power 120VA
Power Supply AC 100V to 240V, 50 to 60Hz
Dimensions (L×B×H) 200 mm × 262 mm × 288 mm
Packaging dimensions (L×B×H) 320 × 370 × 470 mm
Net Weight 4.6 kg
Gross weight 6 kg
Features
  • Short turnaround time
  • Maintenance-free dry chemistry technology
  • Precise optical detection system
  • Compact design
  • Real-time internal calibration system
Optional Accessories
Accessory Name
Parameters Description
10 Liver Function KitALB, ALP, ALT, AMY, AST, DB, GGT, LPS, TB, TP, GLOB*, A/G*
6 Lipid KitALT, AST, GLU, HDL, TC, TG, LDL*
11 Chemistry CRP KitTP, Crea, TB, AST, ALP, ALB, ALT, DB, GLU, UREA, CRP, U/C*, GLOB*, A/G*
8 Renal Function KitALB, Ca, Cl⁻, Crea, K+, Na⁺, UA, UREA, U/C*
7 Electrolyte KitCa, Cl⁻, K+, Mg, Na+, PHOS, tCO₂
10 Relyte KitCa, Cl⁻, Crea, K+, Mg, Na+, PHOS, tCO₂, UA, UREA, U/C*
5 Cardiac KitAST, CK, HBDH, LDH, CK-MB
HbA1c KitHbA1c
Applications
Buy Now :- Automatic Biochemistry Analyzer ABA-1000A
Semi-Automatic Biochemistry Analyzer
Frequently Asked Questions
The Automatic Biochemistry Analyzer ABA-1000A features a 12V/20W halogen lamp with a lifetime of more than 2500 hours. This provides consistent optical performance and long-term use without the need for frequent replacement.