Intensive Care Ventilator ICV-1000A
Intensive Care Ventilator ICV-1000A-1
Precision control technology
Intelligent waveform tracking
High performance monitoring system
Ergonomic design and flat user interface
SpO2 module
ETCO2 module
Integrated CO2 monitoring
Quick selection : ventilation mode and parameters
Emergency ventilation alarms
Leak compensation
With Oxygen cylinder
Minimal maintenance
Suitable for Neonatal, Pediatric, Adult cases
Qty:
Specifications
Display Display: 15.6-inch color TFT LCD
Resolution: SVGA resolution, 1366 × 768
Ventilator modes
Pressure controlledVolume controlled Synchronous
PC-CMV, PC-MMV, PC-AMVVC-CMV S/N-CPAP
PC-ACV, PC-APRV VC-ACV VC-SIMV
PC-Dual PAP  PC-SIMV
Monitoring Waveforms: Paw, Flow, Volume, EtCO2, SpO2
Loops: P-V, V-Flow, Flow- P
Trends: 1s, 5s, 1 min, 10 min, 30 min, 60 min
Tidal volume (VT) 10 ml to 2000 ml
PEEP 0 to 30 cmH2O
O2 concentration 21% to 100%
I:E ratio 1:10 to 4:1
Inspiratory time 0.2 s to 5 s
Pressure Pressure trigger: -0.5 cmH2O to -20 cmH2O
Pressure control: 5 cmH2O to 90 cmH2O, added to PEEP/CPAP
Pressure support: 0 cmH2O to 90 cmH2O, added to PEEP/CPAP
Pressure ramp: 0 s to 2 s
ETS OFF, 5 % to 90 % of inspiratory peak flow
Peak flow (spontaneous): > 210 L/min
O2 supply 280 kPa to 600 kPa (41 to 87 psi), 120 L/min
supply ≤ 15 L/min, max. 600 hPa for low pressure
Event Log 1000 events with date and time stamp
Volume : 1 to 9 intensity levels
Protection Class Class I
Interface Nurse call, USB, NET, RS232, VGA
Battery 2 hours with one internal battery
Power Consumption 50 W
Input Voltage 100 V to 120 V ± 10 %, 50 / 60 Hz AC
24 V DC ± 10 %
Dimension 600 × 402 × 415 mm